Напередодні МІЖНАРОДНОГО ДНЯ ЧОРНОГО МОРЯ, як сайд-евент 11-ї Щорічної Конференції Європейської Дунайської Стратегії, 19 жовтня 2022 р. в онлайн форматі відбулася перша Відкрита Міжнародна Конференція «Можливості функціонування природно-заповідного фонду: моніторинг та природоохоронна діяльність» з урахуванням втрат та впливів об’єктів ПЗФ Нижнього Дунаю та Північно-Західного Причорномор’я.

Конференція мала на меті об’єднати представників різних екологічних організацій та фахівців природоохоронної сфери на шляху спільного обговорення та пошуку рішень для проблеми реалізації екологічного моніторингу об’єктів ПЗФ та можливостей здійснення оцінки нанесених збитків для довкілля на тих територіях, що потерпають від наслідків війни або знаходяться під тимчасовою окупацією.

На онлайн заході були присутні більше 80 учасників, серед яких представники об’єктів ПЗФ, органів влади, наукових установ, громадських об’єднань та різні експерти з України, Грузії, Болгарії, Німеччини, Угорщини, Словенії. Конференція включала 3 основні тематичні Сесії: «Сучасні виклики природоохоронній діяльності в Північно-Західному Причорномор’ї»; «Перспективні напрямки природоохоронної діяльності та моніторингу в постраждалих ПЗФ Чорноморського регіону»; «Платформа «Чорноморський природоохоронний «Hub» – цифровий інструмент для обміну даними моніторингу об’єктів ПЗФ та досвідом природоохоронної діяльності», в межах яких презентували свої доповіді 15 фахівців та експертів.

Модерували Сесії:

  • Олег Рубель, Чорноморське регіональне відділення Української Екологічної Академії Наук,
  • Віктор Коморін, Український науковий центр екології моря,
  • Олег Деркач, Миколаївська філія національного екологічного центру України.

Олена Кравченко, виконавчий директор МБО «Екологія-Право-Людина» зауважила, що: «Вплив війни на довкілля неймовірно великий, особливо для південно-східного регіону; на нашу точку зору,… після злочину проти людяності, злочин проти природи це чи не один з найбільших під час цього повномасштабного вторгнення. Хочеться щоб ми сьогодні звернули увагу на правильність термінології, правильне бачення і напрямок по відновленню природних екосистем».

Олег Рубель, Чорноморське регіональне відділення Української Екологічної Академії Наук, сформував ключові завдання Проєкту регрантингу «Чорноморський природоохоронний «Hub» (ЧМП-ХАБ) з моніторингу та відновлення роботи об’єктів природно-заповідного фонду».

Ема Гілєва, Black Sea NGO Network (BSNN), представила коротку презентацію роботи в межах Програми «Bulgarian Natura 2000 Marine Protected Areas». А також Олександр Шиваров, BSNN, презентував ключові результати Міжнародного Проєкту «MARLITER».

Доповідачі 1-ї Сесії, яка була присвячена сучасним викликам природоохоронної діяльності в Північно-Західному Причорномор’ї, представили важливу інформацію щодо сучасного стану природно-заповідних територій, можливостей ведення природоохоронної діяльності в умовах воєнного стану: Костянтин Рейдин, РЛП «Кінбурнська коса», Олександр Волошкевич, Максим Яковлев, Дунайський Біосферний заповідник НАН України».

2-ї Сесія була спрямована на представлення та обговорення перспективних напрямків природоохоронної діяльності та моніторингу в постраждалих ПЗФ Чорноморського регіону, фахівці об’єктів ПЗФ та громадських організацій презентували наявні методики моніторингу, якими вони користуються на даний час, щоб збирати ключові дані стану заповідних територій і не лише. Слово мали: Іван Мойсієнко, провідний наук.співроб НПП «Кам’яна Січ; Анна Куземко, Українська природоохоронна група, Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАНУ; Соломія Баран та Катерина Полянська, експертки ЕПЛ; Аліна Касінська, Університет Пассау (Німеччина); Євгеній Касьянов, НПП «Білобережжя Святослава».

Під час останньої 3-ї Сесії, Олег Деркач, Миколаївська філія національного екологічного центру України, продемонстрував учасникам Конференції концепт наповнення майбутнього цифрового інструменту ЧМП ХАБ та запросив зацікавлених представників природоохоронних структур надати свої пропозиції для даного порталу.

Головним висновком Конференції, стало розуміння важливості наявності уніфікованої та доступної платформи для обміну інформацією та можливості налагодження спільної комунікації між різними зацікавленими сторонами, які прагнуть реалізовувати якісний моніторинг та природоохоронну діяльність, навіть в умовах воєнного часу, і власне саме «Чорноморський природоохоронний «Hub», на сьогодні, має всі шанси, щоб стати цією платформою.

Організатор Відкритої Міжнародної он-лайн Конференції: Чорноморське (Одеське) регіональне відділення Української Екологічної Академії Наук.

Захід проводився в межах Проєкту регрантингу «Чорноморський природоохоронний «Hub» (ЧМП-ХАБ) з моніторингу та відновлення роботи об’єктів природно-заповідного фонду», Програми «Разом за екологічну демократію, справедливість та верховенство права в Україні» (Проєкт «TEDJusticeROL») за фінансової підтримки Міжнародної благодійної організації «Екологія  – Право – Людина» та Уряду США.

 

*************************

 

Контактні особи:

  • Юлія Котельнікова, асистентка Проєкту «Чорноморський природоохоронний «Hub»

+38 096 084 3640, juls4kote@gmail.com

Разом за екологічну демократію, справедливість та верховенство права в Україні

# TEDJusticeROL